Bezpieczne inwestowanie na giełdzie pozwala zwiększyć zyski i zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Jednak nie ma jednej metody, która na to pozwoli. Skuteczne inwestowanie na giełdzie to połączenie i wdrożenie kilku zasad, takich jak obranie odpowiedniej strategii, czy właściwa dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Jak bezpiecznie grać na giełdzie?
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie
Inwestowanie na giełdzie związane jest z ryzykiem inwestycyjnym, które gracz ponosi niemal przy każdej inwestycji, którą podejmuje. Można je jednak zmniejszyć, poprzez wybór instrumentów cechujących się krótkim czasem do wykupu oraz dużej płynności, a także niewielkim ryzyku niedotrzymania ostatecznych warunków.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Warto także świadomie i celowo kształtować portfel inwestycyjny i dywersyfikację instrumentów finansowych, w której gracz inwestuje.
Czym jest ryzyko inwestycyjne?
Inwestowanie na giełdzie w papiery wartościowe, surowce czy waluty, wiąże się z pewnym ryzykiem i inwestor nie może mieć 100% pewności, że jego inwestycje przyniosą mu zyski. Zawsze może zdarzyć się jakaś niespodziewana sytuacja, która spowoduje zmianę niekoniecznie korzystną dla osoby inwestującej. Ryzyko inwestycyjne oznacza możliwość uzyskania innej stopy zwrotu, niż zakładana.
Jak zmniejszyć ryzyko inwestycyjne?
Inwestorem można zostać bardzo szybko. Jednak aby być skutecznym graczem, trzeba poznać drugą stronę medalu, czyli ryzyko inwestycyjne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby je zminimalizować.
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Polega ona na podziale posiadanego kapitału na kilka inwestycji, które różnią się poziomem ryzyka. Część z nich powinna być bezpieczna, np. obligacje skarbowe i lokaty, a część przeznaczona powinna być na instrumenty ryzykowne, np. akcje spółek.
Warto wiedzieć, że dzięki inwestowaniu w ETF-y, czyli fundusze, które odwzorowują zachowania indeksów giełdowych, można korzystać z dywersyfikacji automatycznej, gdyż indeksy złożone są z wyceny różnych spółek giełdowych. Skuteczne inwestowanie to dobra dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Kolejnym sposobem na to, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne, jest obranie takiej strategii, w której kapitał wydawany jest stopniowo na nabywanie akcji, itp., a nie wydawanie go za jednym razem. Jest to metoda uśredniania cen zakupu akcji albo jednostek funduszy.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie powinno być związane z płynnością. Nie warto inwestować wszystkich pieniędzy w instrumenty, które cechują się niewielką płynnością, czyli takie, które ciężko jest zbyt i w przypadku których nie jest łatwo o odzyskanie pieniędzy. W życiu mogą zdarzyć się różne sytuacje, kiedy inwestor będzie potrzebował zamrożonych środków.
Strategią, która ogranicza ryzyko inwestycyjne, jest powierzenie swoich środków ekspertom. Warto rozłożyć swoje środki w różne rodzaje funduszy, które zabezpieczą kapitał przed stratą, a jego część przeznaczyć na hybrydowe fundusze, akcyjne i mieszane. Podmioty, które zarządzają funduszami, mają wiedzę na temat określonych spółek oraz instrumentów, dlatego też sam inwestor nie musi się na tym znać.
Jest to bezpieczne inwestowanie na giełdzie, w przypadku którego wystarczy, że gracz zapozna się ze strategiami funduszy i wybierze tą, która najbardziej mu odpowiada.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Co do zasady, im dłuższy jest horyzont czasowy, tym mniejsze ryzyko inwestycyjne. Przy krótkich horyzontach, lepiej stosować niski udział funduszy agresywnych. Inwestor powinien zawsze zatrzymywać dla siebie część pieniędzy po to, aby w razie czego mieć margines bezpieczeństwa finansowego.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie - wybór strategii inwestycyjnej
Jak grać na giełdzie, żeby nie stracić? Kluczem do skutecznego inwestowania jest w szczególności dobry plan działania, czyli dobranie właściwej strategii inwestycyjnej do własnych możliwości oraz potrzeb. Początkujący inwestor ma do wyboru wiele gotowych szablonów, które może w dowolny sposób modyfikować. Nie ma jednej uniwersalnej strategii inwestowania, która będzie dobra dla każdego.
Niektóre z nich sprawdzą się jedynie na określonych rynkach albo w specyficznym typie handlu. Inaczej do inwestowania na giełdzie powinien podejść student, a inaczej osoba będąca na emeryturze. Czynników, które mają wpływ na wybór strategii inwestycyjnej jest tak wiele, gdyż każdy inwestor znajduje się w innej sytuacji życiowej, finansowej i ma inne doświadczenie.
Strategia dywidendowa
Polega ona na inwestowaniu na giełdzie w spółki, które systematycznie wypłacają dywidendę. Z punktu widzenia gracza są one atrakcyjne, gdyż ma on ekspozycję na zyski firmy. Można także założyć, że jeżeli spółka jest w stanie systematycznie oraz przez dłuższy czas, wypłacać inwestorom część zysku, to jest ona stabilna i solidna. W innym wypadku nie byłaby w stanie pozwolić sobie na regularne wypłaty dywidend.
Inwestowanie na giełdzie w oparciu o strategię dywidendową, może okazać się bardzo korzystne szczególnie w czasie niepewności na giełdzie. Wówczas gracze mają skłonność do uciekania do spółek z solidnymi fundamentami, które cechują się realną wartością i zyskami, a nie tylko marketingiem i rozgłosem.
Strategia value investing
Ta strategia polega na tym, że inwestor wybiera do swojego portfela inwestycyjnego akcje niedowartościowanych spółek. W tym przypadku chodzi o firmy, których akcje są tanie w porównaniu do rynkowej wartości samej spółki. Aby można było to określić, trzeba porównać cenę zagregowaną wszelakich akcji spółki, wraz z posiadanym majątkiem.
O grze na giełdzie piszemy również na naszym innym blogu - tutaj jeden z wpisów, jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy do lektury: https://poradynacodzien.pl/bezpieczne-inwestowanie-na-gieldzie/
Gra na giełdzie w oparciu o strategię value investing może wydawać się nieco skomplikowana szczególnie dla osób początkujących, jednak jest prosta do zrozumienia. Jeśli cena akcji wyemitowanych jest niższa od księgowej wartości spółki to oznacza, że wycena jej jest bardzo korzystna zwłaszcza względem wartości rynkowej spółki.
Strategia bottom fishing
Ta strategia polega na tym, że inwestor kupuje tanie akcje, a potem trzyma je w portfelu inwestycyjnym dopóki ich cena nie wzrośnie. Na rynku akcji wahania zdarzają się każdego dnia, jednak metoda bottom fishing nie jest oparta na niewielkich korektach oraz wzrostach. Raczej związana jest z szukaniem trendów wzrostowych oraz spadkowych. Podstawą jej jest analiza techniczna. Dzięki niej gracz może kupić tanie akcje, których cena w długoterminowej inwestycji znacznie wzrośnie.
Strategia podążania są trendem
Inwestowanie na giełdzie opierające się na strategii podążania za trendem, polega na założeniu prawdopodobieństwa, że podążając za kierunkiem, w którym podążają inni gracze, inwestor zwiększa swoją szansę na zysk. Ta strategia również opiera się na analizie technicznej. Polega na zakupie akcji, które zaczęły już swój trend wzrostowy oraz sprzedaży na wcześniej określonych poziomach.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Jak inwestować na giełdzie, w oparciu o tą strategię? Inwestor musi być świadomy, że metoda ta nie polega na kupowaniu akcji, kiedy są w dołku i sprzedawaniu ich na górce, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe. Inwestor wchodzi w już zdefiniowanych trend i wychodzi z określonej inwestycji jeszcze przed innymi, czyli przed osiągnąć szczytu.
Powyższe strategie inwestycyjne różnią się między sobą czasem koniecznym do poświęcenia, poziomem ryzyka inwestycyjnego, a także możliwym do uzyskania zyskiem. Poza tym w zróżnicowany sposób dokonuje się analizy opłacalności określonej inwestycji. Większość osób rozpoczyna swoje inwestycje bez żadnego planu działania, co generuje straty. Z tego względu tak ważne jest wybranie odpowiedniej strategii inwestycyjnej.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie - symulator giełdy
Zanim początkujący inwestor zacznie ryzykować swoje pieniądze na prawdziwej giełdzie, może skorzystać z narzędzia internetowego, które nazywa się symulator gry na giełdzie.
Czym jest symulator giełdy?
Gry giełdowe online to proste w użyciu programy, które naśladują prawdziwe działanie rynków akcji. W większości przypadków symulatory giełdowe dają swoim użytkownikom 100 000 dolarów wirtualnych pieniędzy na rozpoczęcie gry. Od tej chwili gracze wybierają oraz kupują waluty, akcje, towary czy kryptowaluty.
Najlepsze symulatory giełdowe dopasowują się do prawdziwych warunków oraz faktycznej sytuacji, która panuje na rynkach finansowych. Naliczają dodatkowe opłaty oraz prowizje, które w dużym stopniu mogą wpływać na zysk inwestora.
Dlaczego warto korzystać z symulatora giełdowego?
Symulator gry na giełdzie to narzędzie, które umożliwia użytkownikom symulowanie kupna i sprzedaży akcji, a także śledzenie ich wirtualnych wyników. Symulator giełdowy może być przydatny jako narzędzie do ćwiczenia umiejętności dokonywania transakcji.
Poza tym gracz może poczuć się jak prawdziwy inwestor oraz przetestować swoje strategie inwestycyjne bez ryzyka inwestycyjnego. Symulator gry na giełdzie - lub konto demonstracyjne - może pomóc w nauce docelowo wybranej platformy inwestycyjnej, dzięki czemu w trakcie realnej inwestycji, gracz będzie sprawnie poruszać się po danej platformie.
Platformy testowe umożliwiają również poznanie poszczególnych rynków i instrumentów finansowych. Gracz może dowiedzieć się, w jaki sposób działają, od czego zależą, na co zwracać uwagę, itp. Pierwsze transakcje dadzą inwestorowi odpowiedź, w czym czuje się pewnie i w co najlepiej zainwestować prawdziwe pieniądze.
Symulator giełdowy pozwala również na przetestowanie najpopularniejszych rodzajów zleceń, tj. buy limit, stop loss, take profit, sell limit, sell stop, itp. Ponadto inwestor uzyska możliwość empirycznego poznania, w jaki sposób działa krótka sprzedaż czy dźwignia finansowa.
Jak działa konto demo na wirtualnej giełdzie?
Konto demo jest w pełni funkcjonalne, dlatego też można nazwać je symulatorem giełdowym. Przyszli gracze otrzymują do dyspozycji wirtualny kapitał, dzięki któremu mogą handlować dowolnymi instrumentami, np. akcje, surowce, towary, waluty czy indeksy.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Konto na symulatorze giełdowym pozwala na dostęp do akcji oraz indeksów giełdowych, rynku towarów, a także surowców, jak i globalnego rynku Forex. W takim przypadku inwestowanie na giełdzie odbywa się w naturalnym środowisku, gdyż platforma inwestycyjna, a dokładnie wirtualna giełda papierów wartościowych, działa opierając się o rzeczywiste kursy indeksów oraz walut, ale także ceny towarów i surowców.
Czym jest platforma inwestycyjna?
Platformy inwestycyjne to nowoczesne narzędzia internetowe, które służą kupowaniu oraz sprzedawaniu aktywów. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, więc przy pomocy internet można nie tylko dokonywać transakcji, ale także na bieżąco śledzić aktualne wyniki. Dzięki temu gracz jest cały czas i informowany na temat tego, jak wygląda wartość kapitału, który został zainwestowany o umożliwia uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w którym kierunku zmierza (pisaliśmy szerzej tutaj: Platforma inwestycyjna dla początkujących).
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie - jak wybrać platformę inwestycyjną?
Wybierając najlepszą platformę inwestycyjną, inwestor powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić brokera, który udostępnia wybraną platformę inwestycyjną. Im firma ma większą renomę, tym budzi większe zaufanie, że transakcje będą przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Ponadto profesjonalni brokerzy posiadają biuro obsługi klienta oraz zespół maklerów.
Dzięki temu inwestor zawsze może się zwrócić do kogoś w przypadku problemów technicznych oraz inwestycyjnych.
Warto również zweryfikować wysokość spreadów, a także opłat dotyczących prowadzenia rachunku inwestycyjnego oraz przeprowadzanych transakcji. Dobra platforma inwestycyjna powinna oferować możliwie najniższe opłaty.
Platforma transakcyjna powinna także udostępniać inwestorom wszystkie instrumenty finansowe i jak najwięcej rynków. Jeżeli gracz z góry wie, w co chce inwestować, to różnorodność nie musi być duża. Jeżeli jednak gracz waha się w co inwestować swój kapitał, powinien wybrać taką platformę inwestycyjną, która da mu najszerszy wybór instrumentów finansowych.
Profesjonalna platforma tradingowa powinna również posiadać wersję demonstracyjną. Chodzi o to, aby inwestor miał możliwość przetestowania narzędzia i zapoznania się z jego funkcjami. Dzięki temu dowie się, czy spełnia ono jego potrzeby.
Wybierając narzędzie, należy zwrócić uwagę również na interfejs. Powinien być czytelny, intuicyjny i łatwy w obsłudze, a także napisany w polskim języku. Oczywiście gracz nie od razu opanuje wszystkie funkcjonalności, jednak interfejs powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby inwestor bez problemu mógł się domyśleć, jakie informacje zawierają poszczególne moduły.
Im lepsze będzie pierwsze wrażenie, tym większa pewność, że wybrana platforma tradingowa, sprosta oczekiwaniom inwestora w przyszłości.
Gracz powinien również sprawdzić możliwości konfiguracyjne platformy handlowej i jej funkcjonalność. Inwestorowi mogą przydać się takie rozwiązania, jak zmiana typów wykresów, przeglądanie kilku jednocześnie, dostęp do najnowszych informacji i analiz rynkowych.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Przed wyborem platformy inwestycyjnej, warto zapytać brokera, czy broker udostępnia bezpłatne szkolenia dla swoich klientów. To może być dobra okazja do tego, aby bliżej poznać rynki, a także narzędzia transakcyjne. Tego typu informacje inwestor powinien uzyskać zanim zdecyduje się na otworzenie rachunku maklerskiego. Pomocnym narzędziem może okazać się ranking brokerów, który pozwoli na sprawdzenie szczegółów oraz zapytanie o możliwość uzyskania dostępu do szkoleń dodatkowych.
Warto również sprawdzić, czy broker udostępnia aplikację mobilną, dzięki której inwestor może mieć swoje inwestycje zawsze pod ręką. W końcu okazje rynkowe mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto zawsze być na bieżąco z rynkiem i śledzić w do inwestują inni gracze.
Inwestowanie w ETF
Wybierając instrumenty finansowe, warto zwrócić uwagę na takie, które cechuje niższe ryzyko inwestycyjne od pozostałych. Jednym z takich instrumentów są ETF-y, czyli otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Ponieważ ETF należy do funduszy, które zarządzane są pasywnie, koszty zarządzania nim są niższe, niż przy funduszach starających się podbić rynek. Fundusz ETF opiera się na naśladowaniu określonego indeksu giełdowego.
Dlaczego warto inwestować w ETF-y?
Inwestowanie w ETF ma wiele zalet, w szczególności:
- W porównaniu z innymi funduszami, ETF-y mają cechują się niższymi kosztami zarządzania. Opłata, która pobierana jest za zarządzanie funduszem, zawiera już opłaty licencyjne oraz administracyjne, koszty przechowywania aktywów, a także giełdowe koszty. Opłaty roczne wynoszą kilkakrotnie mniej od innych funduszy, np. FIO oraz FIZ,
- Inwestowanie w ETF związane jest z pasywnym zarządzaniem, czyli odzwierciedleniem zachowania określonego indeksu giełdowego, a także wierne naśladowanie zmiany tego indeksu,
- Tytuły uczestnictwa funduszy ETF notowane są na giełdzie w ciągłym systemie, dzięki czemu można nimi handlować na takiej zasadzie, jaka funkcjonuje odnośnie akcji,
- Osoby, które decydują się na inwestowanie w ETF, mogą kupować oraz sprzedawać je w każdym momencie, a fundusze te na bieżąco są wyceniane przez rynek podczas sesji giełdowych,
- Płynność omawianych funduszy wspomagana jest przez specjalnych animatorów, którzy są do tego zobowiązani na podstawie umowy zawartej z giełdą.
Skład portfela inwestycyjnego przy funduszach ETF
W zależności od decyzji inwestora, możliwe są różne metody budowy portfela inwestycyjnego, np.:
- Precyzyjne odwzorowanie indeksu giełdowego,
- Samodzielne odwzorowanie koszyków spółek giełdowych w taki sposób, aby naśladowały zachowanie indeksu,
- Wykorzystanie do budowy swojego portfela inwestycyjnego spółek giełdowych w innych proporcjach, niż znajdują się w indeksie albo wybieranie tylko części z nich.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie - kilka wskazówek
Niestety ryzyko inwestycyjne jest nierozerwalnie związane z inwestycjami giełdowymi. Warto jednak wdrożyć kilka wskazówek, które ograniczą to ryzyko.
Inwestowanie zgodnie z wiedzą
Dobry gracz powinien stopniowo zdobywać wiedzę i z niej korzystać. Nie należy rzucać się na głęboką wodę, szczególnie na samym początku przygody z giełdą. Nie warto również inwestować w produkty, których się nie rozumie. Najlepiej inwestować zgodnie ze zdobytą wiedzą. Jedynym z najbardziej skutecznych sposobów na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego, jest ciągle poszerzanie swojej wiedzy.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie |
Posiadając odpowiednie umiejętności, inwestor może z większą skutecznością przewidywać zmiany na rynku, które mogą mieć wpływ na inwestycje.
Wybór odpowiednio długiego okres inwestowania
Wybór strategii inwestowania na giełdzie, uzależniony jest od wielu różnych czynników, np. na jak długo czas inwestor chce zamrozić środki albo w jakie instrumenty finansowe ma zamiar inwestować. Strategia krótkoterminowa z jednej strony umożliwia szybkie reagowanie na zmiany rynkowe, ale z drugiej związana jest z wyższym ryzykiem inwestycyjnym. Z kolei w długoterminowych inwestycjach niewielkie znaczenie mają krótkoterminowe korekty na rynku.
Zwrócenie uwagi na czynniki makroekonomiczne
Inwestowanie na giełdzie nie jest związane tylko z osobami inwestującymi. W cały procesie grania na giełdzie, inwestor powinien zwrócić uwagę na np. inflację, PKB, poziom inwestycji w gospodarce, czy też poziom stop procentowych. Warto pamiętać również o sytuacji politycznej oraz sytuacji, która panuje w sektorze inwestora. Ważne są także samodzielne analizy, ale także informacje z rynków oraz opinie i rekomendacje ekspertów.
Ustalenie poziomu, poniżej którego inwestor nie będzie schodził
Przy każdej inwestycji gracz powinien założyć próg straty, poniżej którego nie schodzi. W chwili, kiedy zostanie on przekroczony, konieczne jest bezwzględne wyjście z inwestycji oraz sprzedanie tego, co się ma z względnie niską stratą. Ryzyko inwestycyjne wpisane jest w inwestowanie na giełdzie. W takim przypadku ważna jest konsekwencja. W innym wypadku bardzo łatwo wpaść w dołek, w którym kurs cały czas spada, a inwestor cały czas pogrąża się w stracie.
Panowanie nad emocjami
To właśnie podejmowanie decyzji w chwili ekscytacji powoduje wysokie straty. W momencie, gdy emocje przejmą kontrolę, zamiast cięcia strat i wzrostu zysków, gracz postępuje odwrotnie - realizuje niewielkie zyski i czeka na odbicie stratnych pozycji. Inwestowanie na giełdzie bez emocji i z chłodną kalkulacją z pewnością przyniesie więcej zysków, niż strat.
Dokładne czytanie dokumentów, przedstawianych do podpisania
Bardzo często wybierając jakiś produkt inwestorzy spieszą się, nie mają cierpliwości albo czasu na przeanalizowanie całego regulaminu wraz z tabelą opłat, co jest błędem. Czasem warto odłożyć decyzję i dokładnie dowiedzieć się, w co lokowane będą środki.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku wyboru biura maklerskiego. Inwestor powinien zwrócić uwagę na opłaty, prowizje, itp. Warto porównać przynajmniej kilka ofert biur maklerskich.
Inwestowanie niewielkich kwot
Początkującym inwestorom zaleca się inwestowanie na giełdzie zaczynając od niskich sum. Powinny być to kwoty, których strata nie będzie wpływać na budżet domowy inwestora, ani na jego komfort psychiczny. Zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym i możliwą stratą środków.
Wiara w siebie
Gra na giełdzie to zdecydowanie zajęcie dla osób pewnych siebie. Inwestor nie jest w stanie kontrolować tego, co dzieje się na giełdzie, jednak ma kontrolę nad swoimi decyzjami. To gracz podejmuje decyzję o tym, do i kiedy sprzedać lub kupić. To on podejmuje ostateczne kroki i pochwala oraz obwinia się o podjęte decyzje.
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie w dużym stopniu zależy właśnie od samego inwestora. Bezpieczne inwestowanie na giełdzie związane jest z wieloma zasadami, które inwestor powinie wdrożyć w życie. Ważna jest ciągła nauka, praca nad sobą, a także obranie odpowiedniej strategii inwestycyjnej.
Należy inwestować na początek niewielkie kwoty oraz lokować swój kapitał w najbardziej opłacalne instrumenty finansowe, z których można uzyskać spore zyski. To wszystko składa się na bezpieczne inwestowanie giełdowe i możliwość skutecznego grania z wysokimi stopami zwrotu.
Prześlij komentarz
Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi, niespamowanie, nieobrażanie innych komentujących.