Inwestowanie w ETF na giełdzie jest dostępne stosunkowo od niedawna. Można zatem inwestować w nie zarówno z poziomu biura maklerskiego, jak i przez platformy inwestycyjne. Na całym świecie działa ponad 2,5 tysiąca funduszy ETF, które naśladują prawie wszystkie indeksy giełdowe, skarbowe obligacje albo komunalne czy korporacyjne, towary, kryptowaluty, waluty, itp.

Inwestowanie w ETF - czym dokładnie są ETF-y?

Co to jest ETF? To skrót od nazwy Exchange Traded Fund i oznacza fundusz notowany na giełdzie papierów wartościowych. Ma on na celu - w przeciwieństwie do części funduszy zamkniętych, których certyfikaty także znajdują się w obrocie giełdowym, nie jest osiąganie jak najwyższych zysków. Tego typu fundusz stosuje strategię inwestycyjną, tzw. pasywną, czyli do jego zadań należy podążanie za zmianami wartości określonego instrumentu bazowego. Może to być np. indeks akcyjny czy koszyk wybranych akcji.

Najbardziej popularne są ETF-y na indeksy akcji, umożliwiające inwestowanie na giełdzie w koniunkturę, która panuje na określonym sektorze albo na całym rynku akcyjnym. W takim przypadku, zamiast w sposób samodzielny dobierać spółki do portfela inwestycyjnego i tym samym narażać się na niewłaściwe decyzje, inwestor może podążać za rynkiem (pisaliśmy niedawno: Bezpieczne inwestowanie na giełdzie).

Inwestowanie w ETF
Inwestowanie w ETF

Fundusze ETF mają hybrydową konstrukcję. Z jednej strony są to fundusze inwestycyjne, a z drugiej stanowią przedmiot obrotu giełdowego i handluje się nimi tak samo, jak akcjami. Certyfikaty ETF notowane są w systemie systemie notowań ciągłych, czyli bez przeszkód można je kupować i sprzedawać w godzinach sesji giełdowej. Wartość ich zmienia się z minuty na minutę, razem z indeksami, które naśladują.

EFT-y mogą różnić się nie tylko instrumentem bazowym czy poziomem opłat, ale również budową i na tą kwestię, powinien zwrócić uwagę każdy inwestor indywidualny. W przypadku ETF-ów naśladujących indeksy, inwestor musi zauważyć, czy dany indeks jest:
  • Cenowy - informuje o zmianach cen akcji spółek, które wchodzą w skład określonego indeksu,
  • Dochodowy - czyli taki, który odwzorowuje dochód osób inwestujących, którzy kupiliby akcje wchodzące w skład określonego indeksu.
Jest to ważna różnica, którą najłatwiej inwestor zobaczy na wykresach, poprzez dopisanie do określonego indeksu literki TR, które oznaczają total return. Dzięki temu może porównać indeks cenowy do dochodowego i zobaczyć różnicę, gdy zdecyduje się na jakiś ETF w ramach jego strategii.

Możliwości finansowania w ETF

Dzięki ETF-om polscy inwestorzy mogą zdecydować się na inwestowanie na giełdzie nie tylko w rodzime, ale także zagraniczne indeksy akcji. Na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych dostępnych jest tylko kilka rodzajów ETF, jednak wybierając konto u renomowanego brokera, inwestor może uzyskać dostęp do tysięcy funduszy inwestycyjnych z całego świata.

ETF-y mogą także naśladować zmiany wartości indeksu obligatoryjnego, kursu określonej pary walutowej, czy ceny wybranego surowca. Opcję ostatnią docenią w szczególności początkujący traderzy, którzy bardzo często zainteresowani są inwestowaniem na giełdzie w srebro albo złoto, jednoczenie no chcąc korzystać z mocno ryzykownych kontraktów terminowych.

Zamiast kupować sztabki w fizycznej formie i martwić się ich przechowywaniem, wystarczy przy pomocy kilku kliknięć kupić właściwe certyfikaty ETF i trzymać je na swoim rachunku. Wówczas wartość inwestycji będzie się zmieniać w taki sposób, jak rynkowy kurs określonego surowca.

Rodzaje ETF-ów

Wyróżnia się różne typy funduszy ETF, które wykorzystać można do wielu różnych strategii inwestycyjnych. Oto najpopularniejsze rodzajem ETF-ów:
  1. Indeksowe fundusze ETF są bardzo powszechne i ich celem jest replikacja i śledzenie indeksów, takich jak S&P 500,
  2. ETF-y na surowce stworzone są do śledzenia wyników towarów, np. złota czy ropy naftowej,
  3. ETF-y na obligację inwestują wyłącznie w obligacje. Mogą być komunalne, korporacyjne albo rządowe,
  4. ETF-y branżowe, które podążają za branżą jako całością, np. ropy albo farmaceutyczną,
  5. Odwrotne EFT-y, mające na celu czerpanie zysków ze spadków akcji przez pozycje krótkie,
  6. Walutowe fundusze ETF, które inwestują w waluty, np. USD.

EFT-y lewarowe czy nielewarowane

Poza wyżej wymienionymi, fundusze ETF mogą być także lewarowe albo nielewarowane. Przeciwnie do zwykłych ETF-ów, w których wartość ETF porównywalna jest z wartością bazowych aktywów, możliwe jest także kupowanie lewarowanych ETF. Jeżeli określony ETF posiada wbudowaną dźwignię to oznacza, że inwestor pożycza środki od emitenta w celu zainwestowania w bazowe produkty więcej, niż kwota zainwestowana. 

Inwestowanie w ETF
Inwestowanie w ETF

Lewarowane fundusze ETF mogą być dosyć skomplikowane i skupiać się na osiąganiu krótkoterminowych wyników. Mogą być jednak związane z wysokim ryzykiem oraz kosztami, dlatego też nie są polecane dla osób początkujących.

Czym różni się ETF od funduszu inwestycyjnego?

ETF porównać można do funduszu inwestycyjnego, gdyż w przypadku obu typów funduszy, osoby inwestujące kupują kompozycję aktywów bazowych albo produktów. Sporą różnicą pomiędzy ETF, a funduszem inwestycyjnym, jest metoda zarządzania. Fundusz inwestycyjny zarządzany jest przez osobę, która analizuje produkty bazowe i zwykle dąży do tego, aby osiągnąć ponadprzeciętne wyniki.

Z tego względu kupno oraz sprzedaż odbywa się zazwyczaj w ramach funduszu inwestycyjnego. Osoba zarządzająca ETF-em, próbuje wyłącznie śledzić wartość podstawowych produktów. Dlatego też koszty funduszu inwestycyjnego często są sporo wyższe.

Czy fundusze ETF są bezpieczne?

Inwestowanie w ETF można określić jako jeden z najbezpieczniejszych zajęć. Fundusze ETF przeznaczone są dla ogółu społeczeństwa oraz sprzedawane na giełdach i podlegają ścisłym regulacjom oraz najwyższej kontroli.

ETF-y podlegają dyrektywie UCITS, która jest ogólnoeuropejskim systemem zarządzania funduszami inwestowania wspólnego oraz ich sprzedaży. System ten ujednolica regulację funduszy na terenie całej Europy oraz wprowadza wymagane standardy funduszy, a także takie same wymogi ochrony konsumentów.

O inwestowaniu w fundusze ETF pisaliśmy również na naszym innym blogu - jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy tutaj: https://poradynacodzien.pl/inwestowanie-w-etf/

Większość europejskich funduszy ETF to UCITS, tak jak większość inwestycyjnych funduszy. Etykieta ta dla inwestorów oznacza, że narzędzia, które się tym legitymują są kontrolowane i tym samym bardziej bezpieczne. Co do zasady jest najwyższa możliwa norma ochraniająca konsumentów, związana z usługami finansowymi w ramach zbiorowych inwestycji w Europie.

Fundusze ETF - gdzie kupić?

Fundusze ETF inwestor może zakupić na Giełdzie Papierów Wartościowych. W tym miejscu inwestowanie w ETF jest stosunkowo ograniczone, ze względu na niewielki wybór tych funduszy. Istnieje także możliwość zakupu ETF-ów w polskich domach maklerskich albo bezpośrednio u brokerów zagranicznych. Dostępne są także amerykańskie ETF-y, które inwestor może kupić w zagranicznych domach maklerskich.

Zagraniczne fundusze ETF, które zostały zakupione w polskich domach maklerskich, cechują się wyższym progiem wejścia, czyli inwestor musi mieć większy kapitał. Oferta jest większa niż na GPW, co umożliwia stworzenie strategii inwestowania, a także dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Największą popularnością w polskich domach maklerskich cieszy się inwestowanie w ETF na parkietach z Londynu oraz Frankfurtu.

Decydując się na zakup zagranicznych ETF-ów u brokerów z Polski, inwestor musi liczyć się z kosztami przewalutowania, drogim albo niedostępnym pakietem notowań oraz materiałami informacyjnymi, które dostępne są w języku angielskim. Z kolei do zalet należą z pewnością polskie regulacje, a także łatwość rozliczenia podatkowego.

ETF na GPW - jak zacząć?

Inwestowanie w ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie korzystne jest z tego względu, że zwykle należy opłacić niską prowizję. Oprócz tego transakcje zawierane są w PLN, dlatego też odpadają koszty związane z przewalutowaniem. Plusem funduszy ETF na GPW zdecydowanie jest obsługa w języku polskim. Oprócz tego bardzo łatwo inwestor może się rozliczyć przy pomocy PIT-u 8C. Jest także możliwość kupna funduszy ETF w ramach IKZE oraz IKE. To pozwala na zaoszczędzenie środków na podatkach.

Inwestowanie w ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych zalecane jest w szczególności osobom początkującym. Osobom zaawansowanym może nie wystarczyć dostępna, mocno ograniczona paleta wyboru funduszy ETF. Produkt ten będzie również dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują niewielkim kapitałem.

Jakie są koszty inwestowania w ETF?

Inwestowanie w ETF nie należy do kosztownych zajęć. W związku z utrzymaniem produktu pobierana jest opłata za zarządzanie. Zazwyczaj zintegrowane jest to z ceną ETF. Koszty zarządzania zwykle są niższe, niż odnośnie funduszy inwestycyjnych oraz zazwyczaj wynoszą od 0,05 do 0,1%. Dokładną cenę oraz więcej informacji o określonym produkcie znaleźć można znaleźć w dokumencie, który zawiera podstawowe informacje dla inwestorów.

Inwestowanie w ETF
Inwestowanie w ETF

Poza zintegrowaną opłatą administracyjną, inwestor może także płacić brokerowi koszty dokonywania transakcji przy zakupie albo sprzedaży funduszy ETF. Takie koszty znaleźć można na stronie brokera, który udostępnia mu platformę inwestycyjną.

Inwestowanie w ETF - z jakim ryzykiem jest to związane?

Inwestowanie w ETF może być korzystne, jednak nie jest pozbawione ryzyka. Zwykle ETF nie są zarządzane aktywnie. Ryzyko wiąże się z tym, że inwestor nie jest w stanie przewidzieć wielu zmian, np. przyjęcie firmy albo zmiana składu indeksu. Pomimo tego, że fundusze ETF złożone są z wyboru produktów co powoduje, że instrument jest zróżnicowany, także czas inwestycji może znacząco wpływać na zwrot z inwestycji. Zamiast jednorazowo inwestować w większą kwotę i narażać się w ten sposób na koszty papierów wartościowych w jednym momencie, inwestor może zdecydować się na stopniowe inwestowanie na giełdzie w dłuższym okresie czasu.

Inwestując mniejsze kwoty, np. co miesiąc albo co kwartał, inwestor w mniejszym stopniu będzie narażony na cenę płaconą w chwili inwestycji, gdyż zostanie ona uśredniona w dłuższym okresie czasu. Metodę tą nazywa się uśrednianiem kosztów jednostkowych. Zanim inwestor zacznie inwestowanie na giełdzie, powinien wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników. Dzięki temu będzie w stanie określić, jakie chce podjąć ryzyko i jakie produkty są dla niego najlepsze.

Inwestowanie w ETF - na co uważać?

Inwestowanie na giełdzie w ETF może być proste, jednak tak jak w każdym przypadku, inwestor musi zdobyć odpowiednią wiedzę oraz wiedzieć, na co uważać, a także jakich błędów nie popełniać.

Szukanie idealnej strategii inwestycyjnej

Ogromnym błędem, który bardzo często popełniany jest przez inwestorów, to brak określonej strategii inwestycyjnej i inwestowanie w ETF bez żadnych zasad. Strategia inwestycyjna podpowie inwestorowi, jaki ETF kupić, kiedy go sprzedaż ze stratą, a kiedy z zyskiem. Mając strategię i określony portfel inwestycyjny, inwestor po prostu wie co robić.

Zbyt duża ilość ETF-ów w portfelu

To druga pułapka związana z inwestowaniem na giełdzie. Po prostu duża ilość funduszy ETF w portfelu nie równa się bardzo wysokim zyskom. Dlatego też warto zastanowić się nad sensem kupowania dużej ilości ETF-ów. Dlaczego? Ponieważ aby zbudować portfel, potrzebne jest zaangażowanie inwestora. Po drugie musi on poświęcić czas na wybór oraz kupno właściwych ETF-ów. Musi również mieć czas na to, aby w odpowiedniej chwili robić rebalancing portfela.

To polega na wyrównaniu poziomu alokacji w określone klasy aktywów tak, aby miały ten sam wcześniej ustalony poziom. Ważne są również koszty transakcyjne, gdyż im więcej funduszy ETF w portfelu, tym większe koszty, a to wcale nie musi się przekładać na wyższe stopy zwrotu. Problem dotyczący kosztów będzie związany z mniejszymi portfelami.

Oczywiście portfel, który zbudowany jest z większej ilości ETF-ów, wydaje się być lepszy. Nie ma nic złego w posiadaniu dużej ilości ETF-ów, jednak w przypadku inwestorów profesjonalnych, który robią to w sposób świadomy, ponieważ chcą mieć większą ekspozycję na określony sektor gospodarki czy kraj. Jednak w innym przypadku inwestowanie na giełdzie w zbyt dużą ilość ETF-ów, może przynieść odwrotne rezultaty niż zamierzone.

Modne oraz skomplikowane inwestowanie

Jedną z pułapek jest szukanie nowych i modnych rozwiązań, które są do tego skomplikowane. W tym miejscu chodzi o produkty finansowe, jak i strategie inwestycyjne. Branża finansowa cały czas serwuje inwestorom różne rozwiązania, aby pokazać im zróżnicowane możliwości inwestycyjne. Po prostu cały czas w ofercie musi być jaki świeży, nowy towar na półce. To jednak nie oznacza, że inwestor musi od razu rozpoczynać inwestowanie na giełdzie z wykorzystaniem nowego produktu finansowego czy strategii.

Uwaga na sposób replikacji indeksu

Zanim inwestor zainwestuje w wybrany ETF, powinien sprawdzić, w jaki sposób replikowane jest indeks, który śledzi ETF. Są 3 podstawowe metody replikacji indeksu:
  • Replikacja fizyczna pełna - jeżeli wybrany fundusz ETF replikuje indeks S&P 500, w składzie którego znajduje się 500 największych amerykańskich spółek, to stosując wspomnianą replikację w portfelu znajdowało się będzie dokładnie 500 spółek w proporcjach, które są zgodne z indeksem,
  • Replikacja syntetyczna - jeśli zarządzający wybierze tą metodę, w składzie portfela nie będzie aktywów z indeksu, a mogą znajdować się całkiem inne aktywa. W tym przypadku jednak dochodzi kolejna strona transakcji, czyli bank inwestycyjny, z którym związane jest dodatkowe ryzyko. Jeśli bank nie wywiąże się ze swapowej transakcji, inwestor może stracić swoje pieniądze,
  • Replikacja reprezentatywnej próbki - to forma replikacji fizycznej, jednak fundusz ETF nie ma w portfelu wszystkich składników indeksu.

Brak kontroli nad ceną zakupu

Kolejnym błędem jest składanie zleceń PKC, czyli po każdej cenie. Inwestor oczywiście może złożyć zlecenie zakupu oraz sprzedaży wybranego ETF-u po każdej cenie, jednak inwestor nie ma kontroli nad tym, po jakiej cenie kupił lub sprzedał określony ETF. Zatem rozsądniej jest złożyć zlecenie z limitem, czyli inwestor deklaruje, że chce zakupić fundusz nie wyższej, niż konkretnie przez niego podana. W sytuacji sprzedaży limit określa, po jakiej minimalnej cenie inwestor chce sprzedać dany ETF.

Inwestowanie w ETF
Inwestowanie w ETF

Ważne jest to w szczególności, kiedy inwestor ma pełną kontrolę nad ceną, po jakiej kupuje oraz sprzedaje fundusze ETF. W innym przypadku może zdarzyć się tak, że inwestor dokona transakcji na niekorzystnych warunkach. Oczywiście to nie oznacza, że ze zlecenia PCK nie należy wcale korzystać. PKC będzie dobrym wyborem w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na tym, żeby jak najszybciej, za wszelką cenę sprzedać określone papiery wartościowe.

Czytanie komentarzy, prognoz oraz opinii innych

W inwestowaniu pasywnych czytanie prognoz, itp. raczej nie pomoże. Oczywiście nie chodzi o to, aby nie robić tego wcale, jednak trzeba podchodzić z odpowiednim dystansem. Prawda jest taka, że przyszłości na 100% nie da się przewidzieć. O wiele więcej inwestor skorzysta na edukacji z dziedziny finansów, niż na czytaniu komentarzy oraz prognoz. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy inwestor inwestuje długoterminowo. Poza książkami, szkoleniami online, warte uwagi są także badania i opracowania od uznanych emitentów ETF-ów.

Ignorowanie wpływu podatków

Wszystkie stopy zwrotów z portfeli inwestycyjnych, podawane są bez opłat oraz podatków, zatem nawet imponujące historyczne wyniki po nałożeniu wszystkich opłat, mogą być znacznie mniejsze. Skutecznie inwestowanie w ETF powinno również obejmować kwestię podatków i opłat.

Dlaczego inwestowanie w ETF cieszy się ogromną popularnością?

Na inwestowanie w ETF decyduje się coraz więcej inwestorów. Dlaczego? Zgodnie z opinią zwolenników ETF-ów, dla inwestora długoterminowego duże znaczenie mają opłaty, które zmniejszają końcowy zysk. W przypadku pasywnych funduszy koszty zazwyczaj są dużo niższe, niż przy funduszach aktywnie zarządzanych. Replikacja indeksu albo koszyka aktywów jest sporo tańsza, co ma wpływ na niskie koszty inwestora, zwłaszcza gdy mowa jest o instrumentach finansowych, które są najbardziej płynne na świecie.

Wielu osobom podążanie za indeksem może wydawać się nudne, jednak wyniki na przestrzeni lat pokazują, że brak emocji oraz dążenia do coraz wyższych zysków prowadzi do wymiernych zysków. Inwestowanie na giełdzie w ETF związane jest z przewagą indeksów, które optymalizują cały czas swój skład, co okazało się w 2020 roku, kiedy na skutek pandemii pojawiły się ogromne przeceny, jednak później indeksy zaliczyły największe dotychczas odbicie.

Choć fundusze ETF zataczają coraz większe kręgi, na ich drodze często stają przepisy. Z tego względu inwestorzy, którzy mieszkają na terenie UE, nie mogą bez przeszkód inwestować w amerykańskie fundusze, zarówno te pasywne, jak i aktywnie zarządzane. Aby skutecznie budować portfele, które wymagają inwestycji w amerykański rynek akcji albo obligacji, inwestor musi znaleźć odpowiednik amerykańskiego ETF na rynku europejskim, jeżeli taki w ogóle istnieje.

Tego typu problemy prawne mogą powodować utrudnienia w szukaniu odpowiedniego dla inwestora instrumentu, ale także wymuszają na nim większą czujność w przypadku ryzyka walutowego. Polski inwestor, który kupuje fundusz ETF notowany w Wielkiej Brytanii w funtach i inwestujący w spółki amerykańskie w dolarach, powinien dobrze oszacować poziom ryzyka i zależności między określonymi walutami. Może okazać się, że spadek wartości określonej waluty zniweluje zyski, które wynikają z ruchu cen albo odwrotnie.

Dużą popularność inwestowania w ETF związana jest z poszerzeniem ich oferty o bardziej oryginalne pomysłu oraz coraz nowsze, egzotyczne rynki. Dla inwestorów, którzy lubią większe ryzyko, na rynku dostępne są EFT-y lewarowane, w których jest zamontowana dźwignia, która wspierana jest instrumentami pochodnymi w środku funduszu. Te fundusze ETF nie jest trudno rozpoznać, ponieważ mają one zazwyczaj mnożnik zawarty już w nazwie produktu.

Oczywiście to inwestor indywidualny samodzielnie zdecyduje, do czego wykorzysta określony instrument inwestycyjny. Może bez problemu wykorzystać płynność ETF-ów oraz niskie opłaty do tego, aby aktywniej spekulować z ich użyciem.

Jakie są zalety inwestowania w ETF?

Powszechna opinia jest taka, że fundusze ETF łączą w sobie zalety akcji, ale również klasycznych funduszy inwestycyjnych. W szczególności jest to instrument przeznaczony dla mniejszych inwestorów. Wynika to z tego, że ETF-y cechują się niższymi opłatami bieżącymi, niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Nie są one zarządzane przez menadżerów, a są w 100% zarządzane pasywnie i dlatego też cechują się niższymi opłatami.

Inwestowanie w ETF
Inwestowanie w ETF

Inwestowanie w ETF jest korzystne również z tego względu, że ETF-y cechują się płynnością i bardzo łatwo nimi handlować. Są one przedmiotem obrotu na giełdzie, dlatego też z łatwością może je kupować oraz sprzedawać. Jedynym ograniczeniem są godziny otwarcia i zamknięcia handlu indeksami, które różnią się zależnie od typu aktywów oraz stref czasowych.

Kolejną zaletą ETF-ów jest również łatwy dostęp do wielu rynków zagranicznych. Poza tym ETF cechuje większą przejrzystość, niż fundusze inwestycyjne oraz zwiększona efektywność w porównaniu do inwestowania w akcje. Ponadto powszechna opinia jest taka, że funduszem ETF to jeden z najlepszych instrumentów do długoterminowego inwestowania.

W kwestii plusów oraz zalet funduszy ETF, wiele osób wymienia również bezpieczeństwo. Czy rzeczywiście są to fundusze w pełni bezpieczne? W Polsce fundusze ETF uregulowane są przez ustawę o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 roku. Natomiast w całej Europie fundusze te podlegają dyrektywie UCITS, jak zostało wyżej wspomniane. To wszystko jednak nie zmienia faktu, że cały czas istnieje ryzyko tzw. delistingu, czyli sytuacji, w której określony fundusz ETF zostaje usuwany z giełdy.

Inwestowanie w ETF ma wiele zalet, nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na lokowanie środków właśnie w ETF-y. Niższe koszty i mniejsze ryzyko przyciąga coraz więcej osób. Śmiało można stwierdzić, że fundusze ETF to dobry sposób na inwestowanie dla początkujących. Wystarczy trzymać się kilku kluczowych zasad i podejść do inwestowania bez zbędnych emocji.

Komentarz

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi, niespamowanie, nieobrażanie innych komentujących.