Konsolidacja chwilówek z windykacją jest jednym ze sposobów wyjścia z długów i pozbycia się komornika. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo można trafić na listę dłużników. Banki i firmy pożyczkowe skrupulatnie pilnują terminów spłaty raty, dlatego już niewielkie opóźnienia mogą skończyć się wpisem w KRD czy BIKu.

Osoby, które nie uregulują długu, mogą spodziewać się ponagleń ze strony wierzycieli, wysyłania monitów, telefonów, a jeżeli to nie przyniesie skutku, wszczęcia procesu windykacyjnego. A to już tylko krok od utraty majątku. Jak tego uniknąć? Czy są metody, pozwalające pozbyć się długu?

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Konsolidacja chwilówek z windykacją – jeden ze sposobów na pozbycie się długów

Liczba zadłużonych Polaków jest bardzo duża, powiększa się z roku na rok. Według danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor średnie zadłużenie na osobę wynosi dzisiaj już ponad 29 tys. zł, zaś łączna kwota posiadanych długów to 47,8 mld zł. Niestety, z roku na rok sytuacja jest coraz gorsza, ciężko znaleźć osoby, które żyją bez pożyczek i kredytów. Ponad 2,8 mln Polaków nie spłaca zobowiązań.

Więcej o konsolidacji pisaliśmy w artykule na naszym drugim blogu: Konsolidacja chwilówek po terminie - szczegóły tutaj: https://poradynacodzien.pl/konsolidacja-chwilowek-po-terminie/

Zaległości pojawiają się zarówno w spłacie kredytów hipotecznych, różnego typu pożyczek, chwilówek, a także rachunków za mieszkanie, energię, jak i wodę. Wiele osób ma długi alimentacyjne, mandaty, za które również można trafić na listę dłużników. Zadłużenie sprawia, że wiele osób szuka skutecznego sposobu na pozbycie się obciążeń finansowych. Jednym ze sposobów może być konsolidacja chwilówek z windykacją.

Dzięki temu rozwiązaniu można połączyć kilka rat w jedną, niższą, łatwiejszą do spłaty. Warto poznać to rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że są również inne, pozwalające odzyskać równowagę finansową.

Przyczyny zadłużenia Polaków

Popaść w dług nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi, lekkomyślność czy nieszczęśliwy wypadek, aby stać się dłużnikiem. Chwilówki czy pożyczki ratalne są łatwo dostępne, reklamy kuszą, trudno oprzeć się i nie kupić przedmiotów, które podobno są niezbędne do życia. Wiele osób naśladuje znane osoby, chce mieć takie same ubrania czy samochód jak gwiazdy znane z mediów.

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

To niestety prowadzi do zadłużenia, które może mieć tragiczne skutki. Coraz więcej osób chce mieć wszystko na już, nie umie czekać i oszczędzać pieniędzy. Są osoby, które żyją ponad stan, a potem ponoszą przykre konsekwencje takiego zachowania. Oczywiście są inne, bardziej poważne przyczyny powstania długów, które nie zawsze są winą zadłużonych. Może to być np.:
 • Utrata pracy – sytuacja pogorszyła się w dobie Covid-19, kiedy wiele osób zostało bez pracy lub otrzymywało duże niższe wynagrodzenie. Obecnie sytuacja wraca do normy, ale nadal zarobki są niskie, nie zawsze pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W najgorszej sytuacji się osoby starsze, bez wykształcenia, które nie są najlepszymi kandydatami dla pracodawców
 • Choroba – to kolejny powód, z którego Polacy popadają w długi. W Polsce leczenie jest bardzo drogie, kolejki do państwowych lekarzy są bardzo długie, dlatego wiele osób musi korzystać z prywatnych wizyt. Podobnie wygląda sytuacja z zabiegami. Niestety, aby uniknąć czekania kilka miesięcy, a nawet kilka lat, trzeba zapłacić i skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Są osoby, które muszą zrezygnować z pracy, ponieważ opiekują się chorymi najbliższymi.
 • Nagły wypadek – czasami w życiu wydarzy się coś, co pochłania mnóstwo pieniędzy. Może to być nieszczęśliwy wypadek, pożar, zalanie domu, itp. Takie sytuacje są bardzo kosztowne, dlatego poszkodowani zmuszeni są do zaciągania pożyczek, które potem ciężko spłacić.

Jak się pozbyć długów i komornika?

Długi i wizja komornika nie są niczym przyjemnym, powodują poważne kłopoty. Ważne jest, aby w sytuacji, gdy problem narasta, nie chować głowy w piasek, tylko zacząć działać. Unikanie odpowiedzialności i udawanie, że nic się nie dzieje, jest najgorszym wyjściem z sytuacji. Im wcześniej zacznie się podejmować określone działania, tym szybciej wyjdzie się na prostą.

Osoby, które nie wiedzą, jak poradzić sobie z trudną sytuacją, mogą poszukać wsparcia z zewnątrz. Na rynku działają firmy oddłużeniowe, które mogą pomóc w znalezieniu najlepszego wyjścia z sytuacji. Firmy oddłużeniowe mogą pomóc w zmniejszeniu wysokości rat, umorzeniu odsetek, umorzeniu rat czy konsolidacji zadłużenia. Oferują również pomoc prawną oraz negocjacje z wierzycielami, ale trzeba jednak pamiętać, że tego typu firmy nie działają za darmo.

Usługi nie są tanie, dlatego warto pomyśleć, czy nie lepiej samemu zająć się wymienionym czynnościami. Na rynku działają również fundacje pomocy zadłużonym. Najczęściej świadczą pomoc bezpłatnie, warto sprawdzić, czy nie działają w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z usług firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek konsolidacyjnych. Ale przed zaciągnięciem kolejnego zobowiązania warto sprawdzić inne rozwiązania.


Może to być np. spróbować wynegocjować lepsze warunki. W przypadku, gdy spłata długów robi się problemem, warto skontaktować się z wierzycielami i spróbować wynegocjować dłuższy okres spłaty. Pożyczkobiorcom również zależy, aby odzyskać pieniądze, dlatego umówić się na spotkanie. Można spróbować ustalić wakacje kredytowe lub rozłożyć zobowiązanie na dłuższy czas.

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Trzeba odważyć się i poprosić wierzycieli o wstrzymanie czynności komorniczych To pozwoli unormować swoją sytuację finansową. Istnieje również możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Oznacza to proces sądowy, w trakcie którego sąd orzeka niewypłacalność danej osoby wobec wierzyciela. Wskutek tego osoba zadłużona może rozłożyć plan spłaty na kilka lat oraz uwolnić się od komornika i firmy windykacyjnych.

Upadłość może być ogłoszona tylko wtedy, gdy doszło wskutek nieprzewidzianych czynności, np. nagłej choroby czy wypadku. Trzeba to udowodnić przed sądem.

Zwiększenie dochodów – jedna z metod wyjścia z długów

To rozwiązanie, które jest skuteczne, ale nie zawsze łatwo wcielić je w życie. Wiele osób nie wiem, jak zwiększyć swoje dochody, a zadłużenie powoduje, że wpada w marazm, depresję, nie ma siły i energii do działania. Niestety, trzeba szybko pokonać ten stan, bo inaczej sytuacja się pogorszy. Aby zwiększyć swoje dochody, można podjąć pracę dodatkową, sezonową lub wyjechać za granicę.

Oczywiście nie należy rezygnować z etatu w Polsce, ale można wyjechać do zagranicznej pracy w czasie urlopu. Pozwoli to podreperować domowy budżet i odłożyć pieniądze, które będzie można przeznaczyć na spłatę długu. W czasie, gdy istnieje zagrożenie procesem komorniczym, należy wprowadzić plan oszczędnościowy w swoim domu. Wydatki warto ograniczyć do minimum, zrezygnować z przyjemności, na które przyjdzie czas po wyjściu z długów.

Pisaliśmy niedawno: Błyskawiczna pożyczka bez BIK

Aby zdobyć dodatkowe pieniądze, można sprzedać wartościowe rzeczy. Być może w domu zalegają cenne obrazy, biżuteria, a nawet ubrania, które są nowe, ale nie używane. W sieci działają portale sprzedażowe, na których możemy upłynnić niepotrzebne rzeczy. Sprzedaż kilku rzeczy pozwoli zebrać pieniądze na opłaceniu kilku rat, a to już jakiś krok do przodu. Warto o tym pomyśleć, bo w ten sposób można uzbierać całkiem sporą sumę.

Osoby zadłużone mogą również skorzystać z pomocy rodziny. Może ktoś bliski będzie w stanie pożyczyć pieniądze na spłatę przeterminowanych rad? Jeżeli tak, warto z tego skorzystać. Warto też pamiętać o oszczędnościach w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie światła, ograniczenie zużycia wody to czynności, które pozwolą zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku.

Konsolidacja chwilówek z windykacją – na czym polega?

Bardzo popularnym sposobem na pozbycie się długów i komornika jest konsolidacja chwilówek. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczka konsolidacyjna to również zobowiązanie i trzeba będzie je spłacać. Dla wiele osób ważne jest jednak to, że po konsolidacji raty są niższe, a dzięki temu możliwe do spłaty. Konsolidacja chwilówek z windykacją może odbyć się na dwa sposoby, zależne od wybranej instytucji finansowej.

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Pierwszy sposób polega na połączeniu wszystkich lub tylko wybranych rat w jedną, niższą, ale o dłuższym okresie spłaty. Instytucja finansowa przejmuje długi, sama je w określonym terminie spłaca, a klient ma jedną ratę, którą z kolei spłaca pożyczkodawcy. Rata ma określone oprocentowanie i termin spłaty. Trzeba pamiętać, że w ten sposób nie można zbyt dużo zaoszczędzić. Mimo że rata jest niższa, to ogólny koszt pożyczki jest większy.

Zobowiązanie spłaca się przed dłuższy okres, a firmy pożyczkowe naliczają takie oprocentowanie, aby nie były stratne. Wiele parabanków udziela pożyczek konsolidacyjnych w inny sposób, tzn. wypłaca pieniądze bezpośrednio klientowi i to w jego gestii jest zadbanie, aby pożyczka była przeznaczona na spłatę zaległych i bieżących zobowiązań. Aby ułatwić regulację rat, klient otrzymuje harmonogram, w którym rozpisane są terminy i kwoty poszczególnych płatności.

Pożyczkobiorca powinien wykazać się dużym rozsądkiem. Musi pamiętać, jaki jest cel konsolidacji chwilówek z windykacją i nie może wydawać pieniędzy na swoje zachcianki. Czasami firmy pożyczkowe zgadzają się, aby zaciągnąć pożyczkę konsolidacyjną z windykacją w wyższej kwocie niż wszystkie zobowiązania. Dzięki temu można zostawić część pieniędzy i przeznaczyć je na inne cele niż spłata rat. Konsolidacja pozwala na połączenie m.in.:
 • kredytu hipotecznego,
 • kredytu gotówkowego,
 • kredytu odnawialnego,
 • kredytu gotówkowego,
 • pożyczek ratalnych,
 • chwilówek,
 • rat za samochód,
 • rat za sprzęt AGD itp.,
 • debety na koncie,
 • pożyczek prywatnych itp.
Decydując się na konsolidację pożyczek, należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty, ponieważ nierozważny wybór może spowodować jeszcze większe kłopoty finansowe.

Jakie zalety, a jakie wady ma konsolidacja chwilówek z windykacją?

Pożyczka konsolidacyjna jest wybierana przez wiele zadłużonych osób, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych. To rozwiązanie jest dużym ułatwieniem i pomocą, pozwala uniknąć procesu komorniczego. Pożyczkobiorcy, którzy decydują się na konsolidację, wymieniają wiele zalet tego produktu finansowego. Główne, o których warto pamiętać to:
 • Obniżenie comiesięcznych rat, a tym samym obciążenie budżetu domowego.
 • Połączeniu wielu rat w jedną, o takim samym oprocentowaniu.
 • Zyskanie większej ilości czasu na wyjście z długów.
 • Jasna informacja o kwocie zadłużenia i okresie spłaty zobowiązań,
 • Brak konieczności pamiętania o różnych terminach regulacji płatności,
 • Duża dostępność, większa niż w przypadku konsolidacji w banku,
 • Możliwość dopasowania rat do własnych potrzeb i możliwości finansowych,
 • Możliwość negocjacji warunków pożyczki konsolidacyjnej,
 • Uproszczone procedury, brak potrzeby dostarczania dokumentów,
 • Brak potrzeby pamiętania o terminach płatności poszczególnych zobowiązań,
 • Możliwość uniknięcia odsetek karnych, które są bardzo wysokie,
 • Możliwość uniknięcia postępowania windykacyjnego i komornika,
 • Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i odłożenia ich na czarną godzinę.
 • Możliwość wyjścia z długów i rozpoczęcia nowego życia, bez komornika.
Oczywiście pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych ma również wady. To produkt dość kosztowny, ponieważ ogólna kwota do spłaty po konsolidacji będzie wyższa, niż suma wszystkich skonsolidowanych rat. Nie zawsze można otrzymać pożyczkę konsolidacyjną. Na pomoc banków mogą liczyć tylko osoby z dobrą historią kredytową i zdolnością kredytową (pisaliśmy niedawno: Pożyczki bez zdolności kredytowej). Niestety, osoby zadłużone, zagrożone windykacją nie mają co liczyć na pomoc banków.

Pisaliśmy niedawno: Pilna pożyczka ze złym BIK

Dla nich jedyną dostępną opcją są produkty udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Parabanki nie mają tak dużych wymagań, jak banki, pomagają klientom w różnej sytuacji finansowej, również bezrobotnym, zadłużonym, z komornikiem. Oczywiście firmy pożyczkowe muszą się też jakoś zabezpieczyć, dlatego osobom w złej sytuacji proponowane są pożyczki konsolidacyjne z poręczycielem lub z zastawem (pisaliśmy niedawno: Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych).

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Pożyczki z zabezpieczaniem w postaci domu czy samochodu mogą być dość ryzykowne, ponieważ w przydatku problemów ze spłatą, można utracić wartościowe rzeczy, a nawet zostać bez dachu nad głową.

Jak wybrać odpowiednią pożyczkę konsolidacyjną?

Osoby, które podejmą decyzję o konsolidacji pożyczek z windykacją, muszą wybrać odpowiednią firmę pożyczkową, która ma w ofercie tego typu produktów. Oferta rynkowa jest duża, ale nie warto wybierać firmy, która jako pierwsza rzuci się w oczy. Oferta powinna być sprawdzona, dopasowana do swoich możliwości.

Aby nie popełnić błędu, można skorzystać z darmowych, dostępnych w sieci rankingów czy porównywarek pożyczkowych. Tego typu narzędzia są bardzo pomocne, skupiają tylko sprawdzone, bezpieczne firmy, zajmujące się konsolidacją chwilówek. Przeglądając oferty, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
 • RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania – to wartość wyrażona w procentach, określa całkowity koszt kredytu, ponoszony przez klienta. Im RRSO jest wyższe, tym pożyczka będzie droższa.
 • Oprocentowanie pożyczki konsolidacyjnej – z reguły im niższe oprocentowanie, tym lepiej. Ale czasami jest to mylące, ponieważ firmy pożyczkowe dodają inne opłaty, które znacząco podnoszą koszt pożyczki konsolidacyjnej.
 • Opłaty dodatkowe – parabanki mogą naliczać różnego rodzaju opłaty, wpływające na cenę produktu. Mogą to być np. opłaty za rozpatrzenie wniosku czy przelanie pieniędzy na konto.
 • Wysokość raty konsolidacyjnej – to bardzo ważna parametr, który dla wielu osób jest decydujący. Należy ustalić taką ratę, która będzie możliwa do spłaty, a pozostałe pieniądze wystarczą na codzienne potrzeby (pisaliśmy niedawno: Pożyczka online bez baz).
 • Zabezpieczenie – jak wspomniano, czasami jedynym dostępnym produktem mogą być pożyczki z zastawem lub gwarantem. Poręczycielem musi być osoba o dobrej historii kredytowej oraz wysokiej zdolności kredytowej. Najczęściej jest to osoba z rodziny dłużnika.
 • Formalności – parabanki nie wymagają żadnych zaświadczeń i dodatkowych dokumentów. Najczęściej wystarczy dowód osobisty, aby otrzymać pomyślną decyzję kredytową (pisaliśmy niedawno: Pożyczka od zaraz na dowód).

Konsolidacja chwilówek z windykacją – jak się o nią starać?

Wnioskowanie o pożyczkę konsolidacyjną w parabankach nie różni się od starania od inny produkt finansowy. W zależności od swoich preferencji można złożyć wniosek osobiście w siedzibie parabanku, we własnym domu, korzystając z opcji zamówienia wizyty przedstawiciela do domu oraz online. Ta ostatnia metoda jest najwygodniejsza, pozwala załatwić całą pożyczkę w jeden dzień, bez wychodzenia z domu.

Konsolidacja chwilówek z windykacją

Aby złożyć wniosek o konsolidację zdalnie, trzeba wejść na stronę internetową i dokładnie zapoznać się umieszczonymi tam informacjami. Należy przeczytać regulamin, politykę prywatności, najczęściej zadawane pytania oraz skorzystać z kalkulatora, który pozwala obliczyć wysokość rat.

Jeżeli wszystko jest jasne, trzeba wypełnić formularz, na podstawie którego zostanie stworzona umowa pożyczkowa. W formularzu należy podać podstawowe dane, takie jak:
 • Imię i nazwisko,
 • Adres,
 • Data i miejsce urodzenia,
 • Numer telefonu komórkowego,
 • Adres poczty elektronicznej,
 • Numer osobistego konta bankowego, w banku polskim.
 • Numer PESEL,
 • Numer dowodu osobistego.
W przypadku pożyczek konsolidacyjnych, firmy pożyczkowe często proszą, aby przedstawić umowy pożyczek, przeznaczonych do połączenia. Te informacje pozwolą ustalić dogodną wysokość pożyczki oraz okres kredytowania. Po odesłaniu formularza parabank musi potwierdzić tożsamość klienta. Może to zrobić na kilka sposobów. Oprócz przesłania skanu i zdjęcia dowodu osobistego trzeba zrobić przelew weryfikacyjny lub skorzystać z aplikacji, która łączy się z kontem i w ten sposób weryfikuje zgodność danych.

Jeżeli tożsamość się zgadza, firma pożyczkowa rozpatruje wniosek. Przy pozytywnej decyzji na skrzynkę elektroniczną kredytobiorcy wysyłana jest umowa pożyczkowa. Warto ją dokładnie przeczytać, sprawdzić wszystkie dane, upewnić się, czy dane podane w tabelach i załącznikach są takie samo, jak ustalono. Podpis własnoręczny przy umowie zdalnej nie jest potrzebny.

Pisaliśmy niedawno: Chwilówki z szybkim przelewem

W zależności od firmy wystarczy zdjęcie podpisanej umowy lub kod, wysłany SMS na podany numer telefonu. To ostatni etap konsolidacji, po którym firma pożyczkowa przelewa pieniądze na konto dłużnika lub jego wierzycieli.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby skonsolidować chwilówki z windykacją?

Konsolidacja chwilówek z windykacją nie jest trudna do załatwienia, ale osoby, które chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą spełnić określone warunki. Ważny jest wiek pożyczkobiorców, który mieści się zazwyczaj w przedziale od 18 do 70 lat. Są jednak firmy, które zawężają tę granicę i o pożyczkę mogą się starać się osoby między 21, a 25 rokiem życia. Oprócz określonego wieku, kredytobiorcy muszą mieć pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych.

Pisaliśmy niedawno: Pożyczka na 2 miesiące

Ważne jest zamieszkanie na terenie Polski, posiadanie polskiego obywatelstwa, posiadanie konta osobistego w banku. Kredytobiorca musi mieć również aktywny numer telefonu komórkowego oraz skrzynkę e-mailową, niezbędną do przesyłania dokumentów.

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Parabanki wymagają, aby w formularzu wstępnym podać źródło dochodów. Nie musi to być stała umowa o pracę, dozwolone są również inne źródła tj.:
 • umowa o pracę na czas próbny,
 • umowa na zastępstwo,
 • praca na podstawie umowy cywilno-prawnej, czyli zlecenie, umowa o dzieło lub kontrakt,
 • zasiłek dla bezrobotnych,
 • dochód z najmu domu, mieszkania lub innego lokalu,
 • świadczenia rodzinne,
 • alimenty,
 • zasiłki np. pielęgnacyjny,
 • świadczenia rentowe, emerytalne i zasiłek przedemerytalne,
 • dochód z prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub rolniczej,
 • dochody z zagranicy przelewane na polskie konto itp.
Konkretna firma pożyczkowa może mieć jeszcze dodatkowe wymagania, które są podane na stronie internetowej.

Konsolidacja chwilówek z windykacją – dla kogo jest przeznaczona

Pożyczka konsolidacyjna jest przeznaczona dla osób, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, mają dużo zaległych, przeterminowanych rat, otrzymują ponaglenia od instytucji finansowych. Z tego typu produktu mogą skorzystać osoby, które widnieją w bazach kredytowych, tj. KRD, BIK czy BIG, nie mogą liczyć na pomoc banków. 

To również dobra opcja dla bezrobotnych, którzy nie mają wystarczających dochodów na spłatę wielu lat, boją się, że ich konto przejmie komornik i zostaną zupełnie bez środków do życia. W wielu wymienionych przypadkach konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, pomaga wyjść na prostą, ale trzeba pamiętać, że to zobowiązanie, jak każde inne, trzeba spłacać.


Osoby, które wiedzą, że nie mają pieniędzy i nie będą w stanie spłacać raty, nawet pomniejszonej, nie powinny decydować się na pożyczkę konsolidacyjną. To spowoduje kolejne problemy oraz zwiększy ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Co zrobić , aby ponownie nie wpaść w długi?

Wyjście z długów to trudny i długotrwały proces, dlatego, gdy uda się z niego wyjść, należy zrobić wszystko, aby utrzymać ten stan. Jest kilka ważnych zasad, które uchronią przed zadłużeniem. Każdy kolejny wniosek o pożyczkę, chwilówkę czy kredyt trzeba dokładnie przemyśleć. Nie można pożyczać pieniędzy pod wpływem impulsu, na spełnienie zachcianek. Trzeba pamiętać, że nowy samochód czy zagraniczne wakacje mogą stać się szybko sporym problemem finansowym.

Konsolidacja chwilówek z windykacją
Konsolidacja chwilówek z windykacją

Pożyczki powinny być zaciągane tylko na naprawdę niezbędne rzeczy, np. leczenie, naprawę samochodu czy zakup potrzebnego sprzętu AGD.
Następną pożyczkę należy zaciągać tylko wtedy, gdy wcześniejsza zostanie spłacona. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, gdy ilość rat stanie się trudna do ogarnięcia.

Osoby, które mają tendencje do niepotrzebnego wydawania pieniędzy, powinny zrezygnować z karty kredytowej. Na koncie należy ustawić maksymalny limit wypłat, który ograniczy nieprzemyślane zakupy. Ważne jest, aby pamiętać, że wartość miesięcznych zobowiązań nie była wyższa niż 40% dochodów. To, co zostanie, powinno wystarczyć na codzienne życie.

Należy pamiętać, aby wszystkie zobowiązania spłatać w terminie. Pozwoli to poprawić historię kredytową, a w razie problemów poprawi obraz w oczach wierzycieli. Należy dokładnie planować domowy budżet, ustalać wydatki, które są priorytetowe i te, które mogą poczekać. Warto regularnie wpłacać choćby drobną kwotę na konto oszczędnościowe. Dzięki temu z czasem powstanie poduszka finansowa, potrzebna na czarną godzinę.

Pisaliśmy niedawno również: Kredy gotówkowy bez prowizji

Konsolidacja chwilówek z windykacją to jeden ze sposobów na wyjście z długów i uniknięcie komornika. Warto jednak wiedzieć, że są również inne metody, pozwalające uniknąć zaciągania kolejnego zobowiązania. Warto o nich pamiętać, bo może okazać się, że pomoc rodziny czy dodatkowa pracy pomoże szybko wyjść z kłopotów finansowych.

Komentarz

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi, niespamowanie, nieobrażanie innych komentujących.