Pożyczki bez zatrudnienia to lubiany i często poszukiwany produkt finansowy. Obecne czasy są bardzo trudne, nie każdy pracuje, wiele osób zatrudnionych jest na umowy cywilno-prawne, które nie są mile widziane przez banki. W związku z tym, że zarobki są małe, a koszty życia coraz wyższe, mało kto ma poduszkę finansową.

Pieniądze ledwo wystarczają na bieżące potrzeby, problemem są nagłe wydatki, np. awaria samochodu, pokrycie kosztów leczenia, zakup niezbędnego sprzętu AGD. W przypadku, gdy nie można liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, rozwiązaniem są pożyczki bez umów. Gdzie się o nie starać? Jak wygląda proces pożyczkowy?

Pożyczki bez zatrudnienia – na czym polega ta forma pożyczania?

Pożyczka bez zatrudnienia to produkt finansowy, oferowany przez pozabankowe firmy pożyczkowe, który przeznaczony jest dla osób, które nie pracują lub zatrudnione są na tzw. umowy śmieciowe. Banki odrzucają wnioski takich osób, dlatego usługi parabanków są często jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji.

Pożyczki bez zatrudnienia
Pożyczki bez zatrudnienia

Proces wnioskowania o pożyczki bez zatrudnienia jest niezwykle prosty, a pieniądze otrzymuje się zazwyczaj w tym samym dniu, w którym złożony był wniosek. 

Parabanki działają na nieco innych zasadach niż banki, same mogą ustalać warunki, komu przyznają pieniądze. Pożyczki dla bezrobotnych są bezpieczne. Firmy pożyczkowe muszą działać zgodnie z prawem, ich działanie regulują przepisy Prawa bankowe, Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim.

Zgodnie z obowiązującym prawem naliczane odsetki w pożyczkach bez zatrudnienia nie mogą wynosić więcej niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego, a w każdym materiale informacyjnym, np. reklamach w internecie czy ulotkach, musi być podawana wysokość RRSO pożyczki.

Pożyczki bez umowy o pracę są udzielane na różne kwoty, cechuje je zróżnicowany okres kredytowania, od miesiąca do 3 lat. Można je otrzymać, spełniając minimalne wymagania, podawane przez konkretną firmę pożyczkową.

Jaki trzeba spełnić warunki, aby otrzymać pożyczkę bez zatrudnienia?

Działające na rynku pozabankowe firmy pożyczkowe nie mają dużych wymagań. Rozpatrują, najczęściej pozytywnie wnioski osób, które zostały oddalone przez banki. Dla parabanków dużego znaczenia nie ma, czy klient pracuje na umowę o pracę, czy pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Ważne jest jedynie, aby spełnił kilka podstawowych warunków. Główne z nich to:
  • Wiek – nie zawsze pełnoletność wystarczy, aby starać się o pożyczkę. Wiele firm pożyczkowych, w celu ograniczenia ryzyka, podnosi górną granicę wiekową pożyczkobiorców. Często wynosi ona 21,23 lub 25 lat. Podawany jest również wiek maksymalny, który wynosi do 65 do 75 lat.
  • Posiadanie pełniej zdolności do czynności cywilno-prawnych.
  • Posiadanie aktywnego numeru telefonu komórkowego, umożliwiający kontakt telefoniczny oraz wysyłanie SMS z potrzebnymi kodami,
  • Posiadanie skrzynki e-mailowej, na którą wysyłane będą wszystkie potrzebne umowy i dokumenty,
  • Posiadanie konta bankowego, założonego w banku polskim, będącego własnością pożyczkobiorcy. Konta wspólne lub firmowe nie są akceptowane.
  • Oświadczenie o źródłach dochodu (pisaliśmy m.in. Pożyczka bez udokumentowanych dochodów)
  • Oświadczenie o sytuacji rodzinnej i zawodowej.

Pożyczki bez zatrudnienia – jak przebiega proces pożyczkowy?

Pozabankowe firmy pożyczkowe są elastyczne i przychylnie nastawione do pacjentów. Aby otrzymać pożyczkę, nie trzeba przedstawiać multum dokumentów, których wymagają banki. Zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, bardzo rzadko klienci proszeni o przedstawienie umowy o pracę czy udokumentowanie źródła dochodu (pisaliśmy niedawno: Szybka pożyczka 5 tysięcy na dowód). Proces pożyczkowy uproszczony jest do minimum, trwa kilkanaście minut i nie wymaga wychodzenia z domu.

Pożyczki bez zatrudnienia
Pożyczki bez zatrudnienia

Większość parabanków umożliwia wnioskowanie online, które jest ulubioną formą większości Polaków. Aby zacząć starać się o pożyczkę, należy wybrać jedną firmę, wejść na jej stronę internetową i zapoznać się z umieszczonymi informacjami. Na prawidłowo zaprojektowanej stronie powinien znaleźć się regulamin, polityka prywatności, najczęściej zadawane pytania oraz kalkulator pożyczkowy.


To bardzo przydatne narzędzie, które po wpisaniu kwoty pożyczki oraz okresu kredytowania pokazuje, jaką ratę trzeba będzie płacić. Po zapoznaniu się z informacjami należy wypełnić formularz pożyczkowy, który jest niezbędny do stworzenia umowy. Trzeba podać w nim podstawowe dane, tj.:
  • Imię i nazwisko pożyczkobiorcy,
  • Data i miejsce urodzenia,
  • Adres zamieszkania,
  • Data urodzenia,
  • Numer PESEL,
  • Numer i termin ważności dowodu osobistego (pisaliśmy niedawno: Pożyczka przez telefon na dowód),
  • Aktywny numer telefonu komórkowego,
  • Adres poczty elektronicznej,
  • Źródła dochodów.
W formularzu, w odpowiedniej rubryce, należy podać kwotę, o jaką się wnioskuje oraz preferowany okres spłaty. Przed zatwierdzeniem i wysłaniem, formularz należy dokładnie sprawdzić. Zdarza się, że mały błąd, np. literówka czy źle wpisana data opóźnia proces pożyczkowy, jest powodem, dla którego procedurę należy zaczynać od nowa. Jeżeli wszystko się zgadza, formularz należy odesłać, a następnie przejść do weryfikacji, której wymagają wszystkie parabanki (pisaliśmy m.in. Kredyt oddłużeniowy ze złym BIKiem)

Weryfikacja ma na celu potwierdzenie tożsamości klienta i wykrycie ewentualny oszustów. Zdarza się, że złodzieje wyłudzają dane osobowe innych osób i zaciągają na nie pożyczki. Parabanki starają się, aby wyeliminować tę procedurę. Potwierdzenie danych jest najczęściej kilkuetapowe. Zazwyczaj wymagane jest przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego oraz dokonanie przelewu jednogroszowego.

Dane, które pojawią się na przelewie, powinny być takie same, jak klient podał w formularzu. Jeżeli inne, wniosek zostanie zakwestionowany. Nowoczesną metodą potwierdzenia tożsamości jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która łączy się z kontem i sprawdza dane. Weryfikacja tym sposobem jest najszybsza, trwa kilkanaście sekund, jest również bezpieczna. Osoby, które nie posiadają konta, mogą skorzystać z osobistej wizyty w oddziale parabanku lub czeku GIRO, który wymaga potwierdzenia na poczcie.

Jeżeli parabank potwierdzi tożsamość klienta, sporządza umowę, którą przesyła na skrzynkę mailową. W związku z tym, że cały proces obywa się zdalnie, podpis elektroniczny nie jest wymagany. Wystarczy zdjęcie podpisanej umowy lub kod potwierdzający, wysłanym SMS. Bardzo ważne jest, aby nie podpisywać umowy w ciemno. Należy ją dokładnie przeczytać, sprawdzić tabele, formularze i załączniki.

Pożyczki bez zatrudnienia
Pożyczki bez zatrudnienia

Dopiero po zapoznaniu się z dokumentami, można je zatwierdzić. Przelew robiony jest najczęściej natychmiast po odesłaniu umowy. Jeżeli firma pożyczkowa korzysta z szybkich przelew, klient może cieszyć się pieniędzmi już po kilku minutach. W innych wypadkach trzeba poczekać nieco dłużnej, maksymalnie 24 godziny (pisaliśmy m.in. Pożyczka 2000 zł na już).

Stała umowa o pracę – czy to niezbędny warunek starania się o pożyczkę?

Wiele osób myśli, że nie ma czego szukać w firmach pożyczkowych, ponieważ nie ma stałej umowy o pracę. To błędne przekonanie, ponieważ parabanki akceptują wiele innych umów i źródeł dochodu. Brak umowy, które nie posiada wiele osób, nie jest przeszkodą. Według badań, prowadzonych przez CBOS, w Polsce niewiele ponad 50% jest zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Drugą, najczęściej występującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która dotyczy ok. 20% badanych. Na podstawie umów cywilno-prawych pracuje ok. 15% Polaków. Według badań, pracę dorywczą wykonuje ok. 4% badanych, a bez umowy, tzn. na czarno, pracuje ok. 2% respondentów. Około 12% Polaków prowadzi własną działalność. Jak widać, pożyczki bez zatrudnienia są bardzo potrzebne, bo jest wiele osób, które mogą z nich korzystać.

Oprócz zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe są to również:
  • osoby żyjące z zasiłku dla bezrobotnych,
  • osoby utrzymujące się z najmu domu, mieszkania lub innego lokalu,
  • osoby utrzymujące się ze świadczeń rodzinnych i alimentów,
  • osoby utrzymujące się się z zasiłków np. pielęgnacyjnego,
  • klienci, dla których źródło dochodu stanowi renta, emerytura lub zasiłek przedemerytalny,
  • osoby utrzymujące się z prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub rolniczej,
  • studenci, którzy żyją z pieniędzy ze stypendium lub pomocy rodziny,
  • osoby pracujące za granicą, również bez żadnej umowy.
Osoby bezrobotne, które nie mają żadnego źródła dochodu, mogą skorzystać z pożyczki z zastawem lub poręczycielem. W pierwszym przypadku zastawem może być samochód, biżuteria, obraz, a nawet mieszkanie. W drugim potrzebny jest gwarant, z dobrą zdolnością kredytową, który w razie problemów, przejmie dług na siebie (pisaliśmy m.in. Kredyt bez umowy o pracę).

Umowa do pożyczki bez zatrudnienia

Ważnym dokumentem, potwierdzającym otrzymanie pożyczki jest umowa pożyczkowa. To w niej powinny się znaleźć wszystkie ważne informacja, będące zabezpieczeniem dla dwóch stron, pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. W prawidłowo stworzonej umowie powinny się znaleźć:
  • Dane osobowe pożyczkobiorcy,
  • Dane firmy pożyczkowej, tj. adres, NIP, REGON, KRS,
  • Dokładny opis umowy,
  • Określenie czasu trwania umowy,
  • Wysokość kosztów związanych z udzieleniem pożyczki,
  • Zasady zwrotu pożyczki,
  • Kary za niedopełnienie warunków umowy.
Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić wszystkie niejasne kwestie przed podpisaniem dokumentu. W tym celu można zadzwonić na infolinię, porozmawiać z konsultantami, zadać pytania. Jeżeli pośpieszymy się i podpiszemy umowę przed jej przeczytaniem, nie musimy się martwić (pisaliśmy m.in. Bezpieczna pożyczka chwilówka). Każdy klient, który zdalnie podpisuje jakąkolwiek umowę, ma 14 dni na jej rozwiązanie. Nie musi podawać przyczyny, firma pożyczkowa jest zobowiązania do respektowania prawa.

Chwilówka bez zatrudnienia – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na pożyczkę dla bezrobotnych, należy zapoznać się z różnymi dostępnymi na rynku ofertami. Nie warto wybierać pierwszej oferty, która pojawi się po otwarciu przeglądarki, ponieważ może się okazać, że jest droższa od innych. Należy sprawdzić ważne parametry, takie jak:
  • RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania – to całkowity kosz pożyczki, wyrażony w procentach, przedstawiający kompletną kwotę do spłaty w stosunku rocznym. W skład RRSO wchodzą wszystkie koszty związane z udzieleniem pożyczki, dlatego ten wskaźnik pokazuje, czy pożyczka jest opłacalna (o pożyczkach RRSO 0 procent pisaliśmy więcej na naszym innym blogu - szczegóły tutaj: https://poradynacodzien.pl/pozyczka-0-rrso/.
  • Oprocentowanie – kiedyś parabanki mogły narzucać dowolne oprocentowanie, ale od kilku lat obowiązują je określone w przepisach ograniczenia. Maksymalne oprocentowanie może wynieść dwukrotność stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktu procentowego.
  • Prowizje – ten parametr nie został ograniczony w ustawie, dlatego firmy pożyczkowe mogą dowolnie ustalać kwotę i rodzaj prowizji. W zależności od parabanku może to być prowizja do uruchomienia pożyczki czy od zlecenia wypłaty pieniędzy (pisaliśmy m.in. Kredyt gotówkowy bez prowizji).
  • Koszty dodatkowe – warto dokładnie sprawdzić, jakie opłaty dodatkowe zawiera dany produkt finansowy. Czasami te kwoty są bardzo wysokie, a tym samym pożyczka staje się nieopłacalna.

Samodzielnie, za podstawie opinii czy za pomocą rankingów? Jak dobrze wybrać pożyczkę bez umowy o pracę?

W Polsce działa kilkaset różnych pozabankowych firm pożyczkowych. Z każdym miesiącem powstają nowe, dlatego coraz trudniej wybrać jedną, oferująca ciekawe produkty (pisaliśmy m.in. Pożyczka pozabankowa dla firm). Wiele osób nie wiem, czym się kierować przy wyborze. Czy patrzeć na opinie, doświadczenie, a może ilość klientów? Czy ważniejsze jest RRSO, czy prowizja? Osoby, które nie znają się na finansach, mogą poczuć się zagubione. W takim wypadku jest kilka rozwiązań.

Pożyczki bez zatrudnienia
Pożyczki bez zatrudnienia

Jeżeli jest taka możliwość, warto porozmawiać ze znajomymi, którzy korzystali z pożyczki dla bezrobotnych i spytać ich o zdanie. Można również sprawdzić, co piszą internauci. W sieci można znaleźć opinie na temat każdej firmy pożyczkowej, ale warto sprawdzać tylko te, na wiarygodnych stronach. Nie można też sugerować się jedną negatywną opinią, bo może się okazać, że napisała ją konkurencja. Osoby, które znają się na produktach finansowych, mogą samodzielnie analizować oferty rynkowe.

Pisaliśmy niedawno również: Pożyczka od zaraz na dowód

Ma to jednak jedną zasadniczą wadę – zajmuje mnóstwo czasu. Osoby, które zaciągają chwilówkę dla bezrobotnych, z reguły nie mają czasu, zależy im, aby jak najszybciej otrzymać pieniądze. Dobrym rozwiązaniem są rankingi pożyczek chwilówek. To darmowe narzędzia, działające na zasadzie algorytmu, na bieżąco aktualizowane i zawierające sprawdzone oferty. Rankingi skupiają tylko oferty firm działających legalnie, dlatego są dużym ułatwieniem dla klientów, redukują ryzyko trafienia na firmę oszusta.

Dzięki nim można sprawdzić wiele rożnych parametrów. Pożyczkobiorcy najczęściej porównują:
  • Okres spłaty zobowiązania,
  • Maksymalną kwotę, jaką można pożyczyć,
  • RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
  • Prowizję,
  • Warunki stawiane przez pożyczkodawców, np. wiek, weryfikację w bazach kredytowych,
  • Opinie innych użytkowników,
  • Czas wypłaty pieniędzy,
  • Możliwe opcja odbioru pieniędzy,
  • Dostępne promocje dla nowych i stałych klientów.
Obsługa rankingów jest prosta, nie wymaga żadnych umiejętności. Wystarczy wpisać, jakiego produktu się szuka, podać kwotę i okres spłaty, a po naciśnięciu przycisku szukaj pojawi się kilkanaście najbardziej dopasowanych ofert. Ta metoda jest bardzo polecana, korzysta z niej coraz więcej potencjalnych pożyczkobiorców.

Jakie zalety, a jakie wady mają pożyczki bez zatrudnienia?

Pożyczki bez zatrudnienia są doskonałą alternatywą dla trudno dostępnych kredytów bankowych. Może otrzymać je każdy, kto spełni podstawowe wymagania parabanków. To produkt, który cenią osoby bez stałej pracy, utrzymujące się z zasiłków czy pracujące za granicą. Klienci, którzy raz zaciągnęli chwilówkę dla bezrobotnych, często ponownie wracają do tego produktu. Chwalą go m.in. za:
  • Łatwość w załataniu procesu pożyczkowego – pożyczkę bez zatrudnienia można starać się na różne sposoby. Większość osób wybiera łatwe i wygodne wnioskowanie online, ale są osoby, które wolą osobistą wizytę w oddziale firmy pożyczkowej lub złożenie wniosku telefonicznie (pisaliśmy niedawno: Szybka chwilówka online). Parabanki akceptują wszystkie wymienione formy.
  • Duża dostępność – aby otrzymać pieniądze, trzeba mieć tylko określony wiek i spełnić kilka wymagań, podanych w regulaminie pożyczki. Parabanki nie weryfikują klientów w bazach kredytowych, nie wymagają od nich zaświadczeń czy innych dokumentów (pisaliśmy m.in. Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń). Brak stałego zatrudnienia oraz negatywna historia kredytowa nie dyskryminuje w staraniu się o pieniądze.
  • Minimum formalności – zazwyczaj jedynym wymaganym dokumentem, niezbędnym do sporządzenia umowy kredytowej, jest dowód osobisty. Tyle wystarczy, aby przejść weryfikację i otrzymać pozytywną decyzję.
  • Błyskawiczna decyzja kredytowa – na rozpatrzenie wniosku kredytowanego nie trzeba czekać tygodniami (pisaliśmy m.in. Pożyczka przez internet na konto). Zazwyczaj w kilka minut po odesłaniu formularza, podawana jest decyzja odnośnie pożyczki. W większości jest pozytywna, a odrzucenie jest najczęściej wynikiem błędnie wypełnionych dokumentów (pisaliśmy również: Kredyt gotówkowy w 15 minut).
  • Czytelne warunki umowy – firmy pożyczkowe są zobowiązane, aby informować swoich klientów o wszystkich kosztach pożyczkowych. Muszę udostępnić regulamin, którego przeczytanie pozwoli poznać dokładne zasady świadczenia usług.
  • Wygoda – o pożyczkę można strać się o dowolnej porze dnia i nocy, w dni wolne i weekendy. W zależności od parabanku pieniądze są przelewane niezwłocznie lub w najbliższy dzień roboczy (pisaliśmy m.in. Chwilówki z szybkim przelewem).
  • Dopasowane do potrzeb kwoty – pożyczki bez zatrudnienia mogą opiewać na różne kwoty, zaczynające się od kilkuset złotych, kończąc na kilkudziesięciu tysięcy. Od pożyczonej kwoty i potrzeb klienta zależy również okres kredytowania.
  • Brak potrzeby podawania celu pożyczki – parabanki nie oczekują informacji, na jaki cel ma być przeznaczona pożyczka. Klient może przeznaczyć pieniądze na dowolne potrzeby, ważne jest jedynie, aby spłacał je w terminie.
  • Akcje promocyjne – wśród chwilówek dla bezrobotnych można znaleźć takie, w których RRSO wynosi zero procent. Oznacza to, że klient oddaje identyczną kwotę, jaką pożyczył. Oferty takie przeznaczone są dla nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z produktów danego parabanku. Warunkiem zerowych opłat jest terminowa spłata zadłużenia (pisaliśmy m.in. Chwilówki dla bardzo zadłużonych).
Pożyczki bez umowy o pracę są lubiane, ale mają również wady. Nie zawsze klienci mogą otrzymać pożyczki w takiej kwocie, jaką potrzebują. Zdarza się również, że okres kredytowania jest za krótki, a to powoduje duże problemy w budżecie domowym. Wymienianą wadą są koszty pożyczkowe, które są wyższe w porównaniu do podobnych produktów w bankach.

Pożyczki bez zatrudnienia
Pożyczki bez zatrudnienia

Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ parabanki ponoszą duże ryzyko i pomagają osobom w trudnej sytuacji, które nie zawsze są w stanie terminowo spłacać zobowiązania.

Pisaliśmy niedawno również: Pożyczka od ręki online

Minusem są duże kary za opóźnienia w płatnicach. Firmy pożyczkowe dokładnie egzekwują termin spłaty, a jeżeli klient się spóźnia, szybko wszczynają proces pożyczkowy. Jak widać, ilość zalet przewyższa ilość wad. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po tego typu produkty. Pożyczki bez zatrudnienia to szansa dla osób, które nie mają stałej pracy, utrzymują się z innych źródeł (pisaliśmy m.in. Pomoc w spłacie chwilówek).

Są popularne, ponieważ coraz mniej pracodawców zatrudnia na podstawie stałej umowy o pracę. Dzięki nim nawet osoby pracujące na tzw. śmieciówki, czy pobierające zasiłek, mogą otrzymać pieniądze i przeznaczyć je na pilne potrzeby.

Komentarz

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi, niespamowanie, nieobrażanie innych komentujących.